Charakteristika

svetelny koren pacibulky wbotanický názov: Dioscorea batatas, jam čínsky
ďalšie názvy: chlebový koreň, čínsky zemiak
čínsky: Shan Yao (horská medicína)

Patrí do čeľade Dioscoreaceae čiže smldincovitých, či jamovitých. Táto čeľaď zahŕňa asi 650 druhov. Do rodu Dioscorea patrí okolo 100 druhov yamov, ktoré sa vyskytujú prevažne v trópoch a subtrópoch po celom svete.

Dioscorea batatas patrí k popínavým jednoklíčnolistovým trvalkám pôvodom z Číny. Tieto rastliny sú pestované hlavne pre jedlé škrobové hľuzy. Dioscorea batatas je jednopohlavná dvojdomá rastlina s lianovitými stonkami, na ktorých sú špirálovito postavené listy srdcovitého tvaru. Na jednej rastline je možné pozorovať rôzne usporiadanie listov - proti sebe aj striedavo, jednotlivo i v páre, v trojici. Kvitne od júna do septembra malými, jemne voňajúcimi bielymi kvetmi.
  • Samčia rastlina - svetelný koreň (ukladá svetelný éter do koreňa) má kvety zoskupené v strapcoch dlhých asi 6 cm. Jednotlivé kvety sú veľké asi 1 mm. Okraje listov a žilnatina majú temne purpurovú farbu.
  • Samičia rastlina (nemá schopnosť ukladať svetelný éter) tvorí kvety na kvetných stonkách dlhých 5 - 10 mm a jednotlivé kvety sú vzdialené asi 1cm od seba. Listy sú temne zelené bez purpurového sfarbenia.

samcia rastlinaPacibuľky na samčej rastline
V pazuchách listov sa tvoria škrobové pacibuľky rôznych tvarov, pomocou ktorých sa rastlina rozmnožuje. K najlepšej výživovej zrelosti potrebujú pacibuľky zostať v zemi 2 - 4 roky. Dioscorea batatas tvorí tenký, v zemi zvislý a dlhý koreň. Pri dobrých pestovateľských podmienkach dosahuje dĺžku 80 až 120 cm a šírku 5 až 8 cm. Váha je 0,5 - 1 kg. Korene sa môžu formovať do rôznych tvarov. Na jeseň nadzemná časť usychá, hľuza zostáva v zemi a pri miernych zimách prezimuje. V oblastiach so silnejším mrazivým podnebím treba hľuzu cez zimu ochrániť alebo vybrať zo zeme. Dobre sa jej darí aj v skleníku. Rastlina sa rozmnožuje len vegetatívnou cestou cez pacibuľky (lat. Bulbillus) a tiež pomocou koreňových odrezkov.


Historické pramene
Antický grécky filozof Theophrastos (asi 371 - 287 pr. Kr.) skúmal liečivé rastliny, a takisto aj rastlinu neskôr nazývanú Dioscorea batatas.

V roku 1753 Carl von Linné nazval čeľaď Dioscoreaceae a opísal rod Dioscorea. Názov dal podľa gréckeho filozofa a lekára menom Pedenios Dioscorides, ktorý napísal knihu "De Materia Medica Libri quinique" (v 1. storočí n. l.).